Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Denumire si activitate ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Denumire si activitate ONG

Buna ziua,

M-ar interesa daca pentru un ONG este necesara o anumita acreditare sau autorizatie pentru includerea in obiectul de activitate a unor activitati culturale, stiintifice si de cercetare.

Multumesc.
Putin cam vaga intrebarea. Adica, pornind de la ultima categorie: va propuneti sa va atingeti anumite obiective si deci sa faceti o serie de activitati in domeniul cercetarii? La fel si stiintifice? Poate ca e prea mult totusi pentru un ong.
Orice va propuneti, trebuie mai intai sa va reuniti cu totii, cei care doriti sa infiintati asociatia, si sa vedeti de la ce porniti, adica care sunt problemele celor catre care va adresati si ce resurse umane, materiale, financiare aveti la dispozitie din interior, la membrii, dar si din exterior, in localitate, regiune, etc.
In principiu nu..... Doar daca cercetarile de exemplu se desfasoara intr-un domeniu care prin natura lui sau prin mijloacele utilizate in acea cercetare intra in sfera celor care necesita prealabila autorizatie administrativa... cred ca exista lista pe site-ul Registrului Comertului cu activitati pe care firmele le pot trece in acte respectiv desfarura doar daca obtin autorizatie, inventarul fiind util si la ONG-uri...