Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timp redus de munca in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timp redus de munca in perioada de preaviz

Buna seara,
As vrea sa va intreb daca in perioada de previz (in cazul demisiei) poate fi ceruta reducerea perioadei de munca la jumatate de norma pentru cautarea unui alt job?
Multumesc frumos.
1. Demisia este un act de vointa asumat de salariat asa ca nu este prevazut nicaieri ca in perioada de preaviz se va lucra mai putine ore pe zi.

2. Numai in cazul concedierii este posibil ca in Contractul colectiv de munca (CCM) aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al acesteia sa fie prevazut ca in perioada de preaviz sa se lucreze cate 4 ore pe zi.
Codul Muncii prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.