Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere revocata...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere revocata...

Buna seara,

Va rog ma puteti ajuta in urmatoarea speta
- am fost concediata prin restructurarea postului printr-o notificarea
- dupa ce mi-am efectuat preavizul am fost la un avocat deoarce angajatorul nu dorea sa imi elibereze documente in original si decizia de concediere in original.
- deoarce sunt proaspat intoarsa din maternitate urmaream sa ii dau in judecata pentru aceasta situatie....dar cand i-am notificat pentru solutionarea problemei...am primit o notificare prin care eram anuntat ca pot sa revin la locul de munca.

ce sa fac in situatia de fata. mai pot da compania in judecata?

multumesc.
Cererea Dvs de chemare in judecata a ramas fara obiect. Nu mai aveti ce contesta atata vreme cat masura concedierii a fost revocata.
1. Revocarea deciziei poate interveni chiar dupa sesizarea instantei cu solutionarea contestatiei impotriva deciziei de concediere. Dupa ramanerea definitiva a hotararii instantei de mentinere a deciziei de concediere nu se mai poate revoca intrucat s-ar incalca principiul autoritatii de lucru judecat.

2. Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.