Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

daca cineva are contract individual de munca pe perioada determinata(care expira la data de 25.02.2014),si urmeaza sa nasca dupa aceasta data, are dreptul la indemnizatia de maternitate sau trebuie sa i se prelungeasca contractul?
precizez ca are vechime la respectivul loc de munca de 5 ani.
Nu exista nicio obligatie a angajatorului de a i se prelungi durata contractului de munca.

In acest caz, va putea intra in somaj si din somaj in concediu de maternitatea si apoi in CCC.

Detalii gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

angajatorul nu are nici o problema in prelungirea contractului de munca, vreau doar sa-mi spuneti daca se poate prelungi si apoi se poate face cerere de suspendare a contractului de munca (sau a actului aditional la contract) pentru a intra in concediu crestere copil?
va multumesc pentru linkul indicat.As mai avea o intrebare daca dupa nastere se intra in somaj,dupa cat timp se pot depunele actele pentru a putea beneficia de indemnizatia de maternitate?
dantemircea, utilizator
Se poate prelungi durata c.i.m. daca partile sunt de acord.
va multumesc pentru raspuns.Cred ca aceasta este cea mai simpla solutie.