Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fluturas salariu cerut la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fluturas salariu cerut la angajare

Am depus un CV la o firma, care m-a acceptat la un interviu, insa mi-au cerut si ultimul fluturas de salariu, sau o dovada a ultimului salariu primit.

Este normal sa mi se conditioneze angajarea de cunoasterea salariului precedent? Mi se pare o forma de limitare a salariului: "Ati avut data trecuta 100 de lei, noi va oferim 101."
1. Codul muncii spune:

Art. 163
(1) Salariul este confidential, angajatorul avand obligatia de a lua masurile necesare pentru asigurarea confidentialitatii.

2. Aratati acest text de lege si celui care v-a cerut fluturasul de salariu ca sa vada ca nu este legal sa va ceara asa ceva.
Va multumesc.
Stiam ca era ceva de genul asta, dar nu stiam sigur unde anume este.

Cu stima.
Angajarea unei persoane nu este conditionata de prezentarea unui fluturas de salariu de la fostul angajator.

Textul de lege invocat are anumite exceptii.