Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna - oferta de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna - oferta de munca

am si eu o intrebare....De curand am dat un anunt pe un sait de locuri de munca...am fost chemat la un interviu.....cand am ajuns acolo era vorba despre alt post.....am fost intrebat la locurile de munca anterioare ce salarii am avut....iar cand i-am intrebat ce salariu imi ofera ptr postul respectiv mi-au spus ca este CONFIDENTIAL....!!!!cum adica este confidential ...?...vrei sa angajezi un om si cand te intreaba ce salariu oferi spui ca este confidential.....eu stiam ca confidentialitatea se aplica dupa ce se semneaza contracul cu angajatorul printr-un spor de confidentialitate de 25% din salariu daca nu gresesc.....VA MULTUMESC...!!!
Si care-i intrebarea de fapt ?
Nu a vrut sa va spuna si gata !
Cereti dvs. un salariu si daca vi-l ofera, bine...daca nu, pe cai si pe curand.
marus10 a scris:

.... .eu stiam ca confidentialitatea se aplica dupa ce se semneaza contracul cu angajatorul printr-un spor de confidentialitate de 25% din salariu daca nu gresesc.....VA MULTUMESC...!!!

Intr-adevar, asa este in privinta confidentialitatii , mai putin acel spor care nu are o reglementare legala exacta.

Art. 163 C.mun.
(1) Salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.
(2) În scopul promovării intereselor şi apărării drepturilor salariaţilor, confidenţialitatea salariilor nu poate fi opusă sindicatelor sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor, în strictă legătură cu interesele acestora şi în relaţia lor directă cu angajatorul.