Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura pe fluturas pentru salarii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura pe fluturas pentru salarii

Daca dau statul de plata la semnat mai trebe sa dau si fluturasi?
Potrivit Codului Muncii:

Art. 163. - (1) Salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.
(2) În scopul promovării intereselor şi apărării drepturilor salariaţilor, confidenţialitatea salariilor nu poate fi opusă sindicatelor sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor, în strictă legătură cu interesele acestora şi în relaţia lor directă cu angajatorul.

Deci statul de plata nu prea puteti sa il dati la semnat la salariati pt ca e clar ca salariatii vor vedea salariile celorlalti. Deci fluturasul e tocmai modalitatea prin care se asigura confidentialitatea salariilor.