Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatorul este obligat sa elibereze pentru sindicat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatorul este obligat sa elibereze pentru sindicat lista cu salariile angajatilor?

Buna ziua, Sunt angajat la o societate comerciala cu capital majoritar de stat (Gospodaria Comunala din Sf. Gheorghe jud. Covasna). Sunt membru de sindicat, acum sunt negocierile salariale intre conducere si comisia de sindicat. Inrebarea mea este daca Angajatorii au obligatia(dupa cererea sindicatului) sa-si elibereze sindicatului functia de incadrare si salariile angajatilor ? stiu despre existenta legei GDPR dar societatea noastra a refuzat sa-si de datele conform legi 153/2003 art.6 alin(2). care nu are nici o legatura cu aceste solicitari. Va rog cu respect, clarificati situatia, multumesc anticipat
Art. 163 C.mun.
(1) Salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.
(2) În scopul promovării intereselor şi apărării drepturilor salariaţilor, confidenţialitatea salariilor nu poate fi opusă sindicatelor sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor, în strictă legătură cu interesele acestora şi în relaţia lor directă cu angajatorul.

In conditiile aratate de acest text de lege este corect/legal sa se dezvaluie sindicatului date privind salariile.