Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE

Buna ziua,am nevoie de urmatoarea informatie:
- detin in folosinta un teren intravilan pentru care platesc chirie la stat din anul 1985(cu o intrerupere da plata a chiriei de 8 ani);ma pot folosi de uzucapiune pentru a intra in posesia lui?
Multumesc.
Buna ziua,

daca ati platit chirie la stat atunci nu ati devenit proprietar prin uzucapiune. Dvs aveti doar calitatea de chirias, iar faptul ca ati fost chirias o vreme atat de indelungata nu insemna ca ati devenit proprietar prin uzucapiune.

Costi Boncu