avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare imobiliara

Solutie: Respinge acţiunea pentru revendicare introdusă de reclamanta A, în contradictoriu cu pârâţii: B şi C. Admite în parte cererea reconvenţională a pârâţilor B şi C. Constată pentru pârâţi un drept de superficie asupra terenului în suprafaţă de 2.700 m. p. , identic cu parcelele nr. X, Y şi Z; evidenţiat cu galben în schiţa Apostol de la fila W dosar. Respinge cererea pârâţilor pentru constatarea dobândirii dreptului de proprietate prin uzucapiune. Va rog prin amabilitatea de care dati dovada sa-mi ,,traduceti" solutia. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 18:11, 7 Decembrie 2011
Buna ziua,


1.instanta a respins actiunea in revenicare formulata de reclamanta A - prin aceasta cerere s-a cerut ca fata de calitatea de proprietar a reclamantei A, paratii B, C sa ii lase proprietatea si posesia acelstui bun; instanta nu a admis aceasta cerere, astfel ca B,C raman titularii unui drept de superficie si implicit raman cu posesia bunului respectiv;
2.instanta a admis reconventionala paratilor B,C adica a constatat intemeiata solicitarea acestora de a se constata existenta unui drept de superficie - adica un drept de folosinta al terenului pe care acestia au o constructie, atata vreme cat exista constructia respectiva
3.instanta a respins cererea paratilor de a se constata ca au devenit proprietari ai terenului prin uzucapiune - adica prin folosinta terenului sub nume de proprietar pentru o perioada indelungata de timp;

Avocat Costi Boncu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in constatare ni_leta ni_leta Buna ziua Am mai postat acest subiect, acum situatia este oarecum finalizata, dar as mai avea o nelamurire. Am sa expun pe scurt: 1. din 2006 am hotarare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am o problema cu un teren supus legii 10/2001, care ... ionita_emil ionita_emil Buna ziua. Am o problema cu un teren supus legii 10/2001, care nu este proprietatea mea. Pe acest teren exista 2 case, una a mea si una a ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea emil6702 emil6702 Buna seara! Uzucapiunea poate constitui exceptie in procesul civil? Va multumesc! (vezi toată discuția)