Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Control corporal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Control corporal

Buna ziua. Lucrez la Ratb casiera. In ultima vreme nu am mai avut la vanzare carduri de calatorii si deci nu am avut ce sa vindem clientilor. Situatia dureaza cam de 10 zile. Intrucat cateva dintre colege au un comportament putin agresiv fata de calatori si au incercat sa-si insuseasca foloase materiale necuvenite prin eliberarea de bonuri fiscale vechi sau diverse alte tertipuri s-au instituit in cadrul regiei corpuri de control. Acestea ne verifica gestiunea ceea ce mi se pare normal dar confisca bunuri personale cum ar fi carti, ziare, casti de telefon. In plus ni se face control in posetele personale si in buzunare. Voiam sa stiu daca aceste controale sunt legale sau este doar un abuz. Mentionez ca nu am semnat nimic in sensul ca nu ai voie sa ai la locul de munca o carte sau un ziar pe care sa il rasfoiesti cand nu ai clienti. Multumesc.
Din punctul meu de vedere este un abuz, dacă nu este specificat în contractul dvs. de muncă sau la intrarea în unitate faptul că nu aveţi voie să aveţi nici un obiect personal asupra dvs. când intraţi în serviciu.