Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Decontare naveta elevi
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Decontare naveta elevi

un elev parcurge de la domicilui pana la scoala 26 km,abonamentul platit agentului de transport este de 210 lei
conform ordonanței nr. 29 / 2013 privind decontarea navetei elevului spune ca ,,pentru 3 km abonamentul este de 26 lei si pentru fiecare km in plus 2 lei
calculul navetei pentru 26 km este:
26-3=23
26+23x2=72
deci ii pot deconta numai 72 lei.Este corect?
Da, este corect.
Conform art 15 din ordonanta :
Art. 15. - Decontarea abonamentelor de transport emise de operatorii de transport rutier, pentru facilitatile de transport acordate elevilor, prevazute la art. 84 alin. (3) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, se asigura la nivelul acestora, dar nu mai mult de 26 lei/abonament/luna pentru distanta de 3 km. Pentru distantele ce depasesc 3 km, pana la limita de 50 de km, suma de 26 de lei/abonament/luna se suplimenteaza cu 2 lei pentru fiecare kilometru, dar nu mai mult decat valoarea abonamentului lunar[/b]