Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate

Daca sunt administrator al unei firme, dar nu am CIM in ce conditii pot incheia un contract cu Casa de Asigurari de Sanatate? Ce acte sunt necesare si cum se calculeaza contributia?
Multumesc!
Potrivit Legii nr.Legii 95/2006, privind reforma in domeniul sanatatii, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.

Daca nu aveti nici un venit , atunci va puteti asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate in raza careia aveti domiciliul..
Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (800 lei), iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.

In speta, daca va asigurati la valoarea salariului minim brut peconomie , atunci contributia este de 44 lei pe luna.

In calitate de administrator nu primiti indemnizatie?