Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vanzare teren de la PFA la persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vanzare teren de la PFA la persoana fizica

Buna ziua.
Care este impozitul perceput de notar la vanzarea unui teren detinut de un PFA catre o persoana fizica.
este cel aplicat si la un pf - si anume acei 2-3% in functie de durata pastrarii (<>3ani) sau este alta valoare?

Multumesc.
Fiind PFA-ul cel care detine terenul se aplica

ART. 48 din Codul fiscal: Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă

(2) Venitul brut cuprinde:
c) câştigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate într-o activitate independentă, exclusiv contravaloarea bunurilor rămase după încetarea definitivă a activităţii;

Norme:

În venitul brut al afacerii se include şi suma reprezentând contravaloarea bunurilor şi drepturilor din patrimoniul afacerii care trec pe parcursul exercitării activităţii şi la încetarea definitivă a acesteia în patrimoniul personal al contribuabilului, operaţiune considerată din punct de vedere fiscal o înstrăinare. Evaluarea acestora se face la preţurile practicate pe piaţă sau stabilite prin expertiză tehnică.

Ce spuneti d-voastra cu 2-3% este pt vanzarea proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal, si acesta se retine de notar.

ART. 77^1 Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal

(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:

a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:

- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:

- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.

Norme: 151^2. Definirea unor termeni:

a) prin contribuabil, în sensul art. 77^1 din Codul fiscal, se înţelege persoana fizică căreia îi revine obligaţia de plată a impozitului.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna
Tranzactia de vanzare/cumparare a unui teren a avut loc si PFA-ului i-a fost retinut impozit pe tranzactie in valoare de 2%.

Ce pot face?
dexteriade a scris:

Buna
Tranzactia de vanzare/cumparare a unui teren a avut loc si PFA-ului i-a fost retinut impozit pe tranzactie in valoare de 2%.

Ce pot face?

Vorbiti cu acel notar.