avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui copilului dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui copilului dupa divort

Buna seara,as vrea sa stiu daca dupa divort pot schimba numele de familie al copilului,acesta purtand acum numele tatalui;dar prenumele?si cat costa?imi cer scuze daca nu am formulat bine intrebarea,astept raspuns;multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:31, 2 Noiembrie 2013
Daca are nume strain si cetatenie romana, e mai simplu de schimbat numele. Totusi, daca tatal nu e de acord, numai prin instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume de familie pt minor primavera1234 primavera1234 Am un copil de 2 ani,nascut dintr-o relatie de concubinaj. Copilul poarta numele de familie al tatalui sau, un nume arabesc, tatal avand si cetatenia ... (vezi toată discuția)
Titlu de calatorie pentru copil fara certificat de nastere C.Maria C.Maria Buna ziua.As dori sa stiu,daca exista posibilitatea ca,un copil nascut in Spania,sa primeasca titlul de calatorie fara certificatul de nastere.Precizez ca are ... (vezi toată discuția)
Filiatia Cabinet de Avocat Neculai Razvan Alex Cabinet de Avocat Neculai Razvan Alex Urmatoarea situatie: un copil nascut din afara casatoriei. Copilul poarta numele tatalui. Mama copilului doreste sa schimbe numele de familie al copilului dupa ... (vezi toată discuția)