avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrare contract arenda la Consiliul local
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrare contract arenda la Consiliul local

Buna ziua,
un consiliu local refuza sa inregistreze un contract de arenda incheiat conf. noului Cod civil, sustinand ca trebuie sa depun certificat de mostenitor pentru imobilul care face obiectul contractului.
Am dovedit calitatea de unic mostenitor cu un certificat de mostenitor al unui alt imobil, dovedind astfel succesiunea.
Rog informati-ma daca trebuie sa scot de la notar un certificat de mostenitor suplimentar sau este suficienta calitatea de unic succesor, lege, articol, HG,...
Multumiri.
Cel mai recent răspuns: svneagu , utilizator 10:11, 12 Noiembrie 2013
este necesar sa faceti dovada ca sunteti mostenitor al terenului ce face obiectul contractului de arenda. faptul ca ati depus un certificat de mostenitor al unui alt imobil nu face dovada ca sunteti mostenitor si al terenului respectiv.
Multumesc pentru raspuns. Pe ce articole de lege se bazeaza, va rog?
E dificil sa va raspund, e vorba despre o coroborare de articole.
Certificatul de mostenitor nu mai e ce-a fost; inainte, el atesta transferul drepturilor, acum el e un act de proprietate in sine. E diferenta.
Ne cereti articole dar noi nici nu stim data decesului, a certificatului... nu stim Codul civil aplicabil.
Banuiesc faptul ca refuzul s-a bazat pe prevederile noilor coduri, civil si fiscal dar nu s-a argumentat legal.
Pana anul acesta mi s-au inregistrat contrace de arenda cu dovada de unic succesor decurgand din certificatele de unic mostenitor al tatalui meu pentru un alt imobil.
Nu doresc o vanzare ci doar o cedare a folosintei terenului care face obiectul contractului.
Multumiri,
svneagu.
Ultima modificare: Luni, 4 Noiembrie 2013
svneagu, utilizator
Si o cedare a folosintei poate fi un act de dispozitie.
Nu stiu de ce nu ne dati detalii sa va ajutam.

Alte discuții în legătură

Contract arenda svneagu svneagu Tata decedat 30 Noiemb. 2003, certificat mostenitor Ian. 2004, mama decedata 19 Iulie 2007, certificat mostenitor Aug. 2008. Titlul de proprietate din 2003 ... (vezi toată discuția)
Mostenitor sezinar enache ramona enache ramona Buna ziua, as dori sa stiu daca in calitate de mostenitor sezinar , pot incheia un contract de arenda avand ca obiect un teren agricol, pana la definitivarea ... (vezi toată discuția)
Refuz înregistrare contract de arendă. Geambașu Costel Geambașu Costel Sunt proprietarul unei suprafețe de 1,00 teren extravilan, posedând acre în acest sens, respectiv certificat de moștenitor și sentință civilă. Am ... (vezi toată discuția)