Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrare contract arenda la Consiliul local
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrare contract arenda la Consiliul local

Buna ziua,
un consiliu local refuza sa inregistreze un contract de arenda incheiat conf. noului Cod civil, sustinand ca trebuie sa depun certificat de mostenitor pentru imobilul care face obiectul contractului.
Am dovedit calitatea de unic mostenitor cu un certificat de mostenitor al unui alt imobil, dovedind astfel succesiunea.
Rog informati-ma daca trebuie sa scot de la notar un certificat de mostenitor suplimentar sau este suficienta calitatea de unic succesor, lege, articol, HG,...
Multumiri.
este necesar sa faceti dovada ca sunteti mostenitor al terenului ce face obiectul contractului de arenda. faptul ca ati depus un certificat de mostenitor al unui alt imobil nu face dovada ca sunteti mostenitor si al terenului respectiv.
Multumesc pentru raspuns. Pe ce articole de lege se bazeaza, va rog?
E dificil sa va raspund, e vorba despre o coroborare de articole.
Certificatul de mostenitor nu mai e ce-a fost; inainte, el atesta transferul drepturilor, acum el e un act de proprietate in sine. E diferenta.
Ne cereti articole dar noi nici nu stim data decesului, a certificatului... nu stim Codul civil aplicabil.
Banuiesc faptul ca refuzul s-a bazat pe prevederile noilor coduri, civil si fiscal dar nu s-a argumentat legal.
Pana anul acesta mi s-au inregistrat contrace de arenda cu dovada de unic succesor decurgand din certificatele de unic mostenitor al tatalui meu pentru un alt imobil.
Nu doresc o vanzare ci doar o cedare a folosintei terenului care face obiectul contractului.
Multumiri,
svneagu.
svneagu, utilizator
Si o cedare a folosintei poate fi un act de dispozitie.
Nu stiu de ce nu ne dati detalii sa va ajutam.