Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Cum imi protejez dreptul de autor?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Cum imi protejez dreptul de autor?

vreau sa imi protej dreptul de autor asupra poeziilor si versurilor mele.=D>
ecopyright.ro acolo iti inregistrezi creatiile
Sunt ale dvs. din momentul primei lor publicari. Asa ca tot ce trebuie este sa puteti demonstra ca le-ati publicat primul. De ex. stim ca Mircea Ivanescu avea drepturi de autor pentru poeziile sale deoarece ele au fost publicate sub numele lui Mircea Ivanescu. Daca ar fi aparut mai intai sub numele altcuiva (dar nu sub un pseudonim al lui Ivanescu), ar fi fost ale altuia.
tgeorgescu, utilizator