Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor

cum obtin drepturi de autor pentru o carte scrisa in engleza si ce vreau sa o public pe internet. Care sunt procedurile
Din Legea nr.8/1996:
Art. 3. - (1) Este autor persoana fizică sau persoanele fizice care au creat opera.
....
Da sunt autorul cartii dar vroiam sa stiu mai mult despre procedurile pe care le fac ca sa am dreptul de autor, unde trebuie sa ma dresez, etc.
Daca doriti ami multe detalii va puteti adresa ORDA - Oficiul Român pentru Drepturile de Autor

Adresa: Calea Victoriei nr.118, etaj 4-5, sect.1, București
Tel./Fax.: 021/317.50.80; 021/317.50.90
e-mail: office@orda.gov.ro; office@orda.ro

[ link extern ]
Sunteti autorul unei opere daca ati creat-o personal (adica nu e traducerea operei altcuiva) si pentru a dovedi acest fapt trebuie sa fiti primul care a publicat opera respectiva. De ex. stim ca Mircea Ivanescu a scris poeziile scrise de el pentru ca el le-a publicat primul, daca le-ar fi publicat altul inaintea lui ar fi fost ale altuia.