Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie sau stimulent?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie sau stimulent?

Buna ziua. As vrea si eu un raspuns pe care nu prea mi-l da nimeni. Sunt in concediu de crestere copil, iar pe 8 octombrie 2013 am nascut cel de-al doilea copil. Primul copil pentru care sunt in concediu de crestere are 1 an si 7 luni. Intrebarea mea e urmatoarea: daca pentru primul copil primesc acea indemnizatie de 600 de lei, pentru cel de-al doilea copil ce voi primi, indemnizatie sau stimulent? Va rog mult, un raspuns. O zi buna!
Buna ziua. Astazi am primit o notificare prin care mi se confirma faptul ca mi s-a aprobat dosarul pentru indemnizatia de crestere copil dar nu scrie nimic despre alocatia de stat. Daca am facut dosare separate voi primi notificari separate? Sau nu scrie nimic de alocatie pentru ca sigur o voi primi?
Daca ati facut cerere si pentru alocatia de stat pentru copii o veti primi si pe aceasta.
In acea decizie nu ar fi trebuit sa scrie si despre alocatia de stat? Prima decizie de la primul copil nu o mai am si nici nu imi aduc aminte daca erau mentionate si indemnizatia si alocatia. Va multumesc pentru raspuns!
1. Daca ati facut cerere separata pentru alocatie de stat pentru copii este posibil sa se emita si decizie separata.

2. E bine sa luati legatura cu AJPIS (prin telefon sau e-mail) sa lamuriti lucrurile.
Buna ziua.baietelul meu este nascut pe data de 06.04.2012 si urmeaza sa se incheie CCC pentru el. Cand voi lua ultima indemnizatie: luna aceasta sau luna viitoare (in aprilie, cand este nascut) ?