Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotul imi interzice sa circul cu masina proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotul imi interzice sa circul cu masina proprietate comuna

Buna...sunt in apropierea unui divort si sotul mi-a confiscat cheile masiini care este pe numele meu. ce e de facut? trebuie sa fac o plangere la politie? va rog mult sa-mi raspundeti!
puteti face plangere dar este ineficienta.Politia nu are competenta in astfel de conflicte "domestice". Se prezuma ca bunurile apartin sotilor in comun. Este de preferat sa deschideti actiunea de divort (care nefiind de comun acord poate dura destul de mult) si partajul totodata. Astfel instanta va hotari cum veti imparti bunurile comune . (asta daca nu ajungeti intre timp la un consens)
E bun propriu al dvs sau e bun comun, dar pe numele dvs ? Circulati doar dvs cu aceasta masina ?
gi-jane2, moderator
Dar chiar nu are importanta ca masina e pe numele meu?
e bun comun...dar pe numele meu...doar ca el nici nu stie cu ce fel de benzina merge..niciodata nu a dat bani de benzina..doar sa se plimbe cu ea....
Am inteles.. ori va judecati cu el, ori procedati in acelasi fel, ii luati masina si schimbati butucii.