Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notificare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notificare

Buna ziua,

O rugaminte as avea daca se poate.
Sunt agent imobiliar ( p.f.a. ) si in urma unei tranzactii imobiliare, mai am de recuperat o suma ( 1000 ron ).
M-ar interesa daca ma poate ajuta cineva sa trimit o notificare ( doar ca instiintare si nu premergatoare inceperii unei actiuni in instanta ) si da ca da, ce cheltuieli aproximative ar presupune.

Va multumesc.
Notificarea poate fi trimisa si de dvs. prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire sau orice alt mijloc care asigura dovada comunicarii. Este recomandabil sa o formulati totusi sub forma de somatie in cazul in care ulterior, veti dori sa chemati in judecata debitoarea pe calea somatiei de plata, daca sunt indeplinite conditiile legale ale acestei proceduri desigur.
Madalina Pascu, Avocat
Va multumesc pentru raspuns. M-ar interesa sa o trimit sub forma de somatie si as prefera sa fie trimisa printr-un avocat, sa ia forma de document oficial.
Ce presupune in continuare aceasta procedura si nu in ultimul rand, as dori si o aproximare estimativa a costurilor, pentru a decide daca merita sa abordez aceasta procedura ( suma de recuperat este de aproximativ 1000 ron )
cornel_badea, utilizator
Vazand ca pe acest forum sunt interzise cererile si ofertele de colaborare conform regulamentului, va recomand sa contactati in particular un avocat si sa discutati cu acesta.

Multumesc.