Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire pentru nepot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire pentru nepot

Spuneti-mi, va rog;
1. care este durata aproximativa, de trecere a unei suprafete de 3ha, de la o bunica la un nepot, in fata notarului;
2. ce fel de contract(de donatie sau de vanzare-cumparare) ar fi mai avantajos din punct de vedere financiar pentru ca nepotul sa devina proprietar pe aceasta suprafata de teren;
3. si mai ales care sunt costurile estimative inclusiv onorariul noratului indiferent de contractul incheiat , avand in vedere ca terenul se afla in judetul valcea.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor!
1.durata aproximativa cu toate actele :certificat fiscal,carte funciara (dureaza cam 2 luni),etc, 2-3 saptamani 2.donatia este un pic mai ieftina dar e atacabila in instanta ,cel mai bun e actu de vanzare cumparare 3.costul se calculeaza pe pretul nominal al zonei (ex bucuresti zona 2 pret mp 200e,avand in vedere ca este in valcea si e probabil agricol o sa fie destul de ieftin )
Donatia se ataca la fel ca vanzarea. Daca vanzarea e fara plata efectiva a pretului, tot donatie e si tot la fel sta in picioare.