Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire?

Buna ziua!Unchiul meu a revocat acum 5 ani testamentul prin care ii lasa fratelui meu un teren.in prezent unchiul doreste sa imi inscrie mie acest teren.1.Care ar fi modalitatea de a trece pe numele meu terenul si a nu avea nici o problema pe viitor.
2.Ce acte ne sunt necesare la notar?
3.pot sa intabulez un teren daca am doar un contract de vanzare cumparare din acela care se facea mai demult fara a fi legalizat doar cu martori?va multumesc
Unchiul Dvs nu are copii, soție? Dacă nu va poate dona Dvs terenul sau vinde insa cu contract in forma autentica. Sub sanctiunea nulitatii absolute actele translative de proprietate pt bunuri imobile se fac in forma autentica. Așa se si intabuleaza , nume chitanta de mana cu martori. Chitanta de mana cu martori poate valora antecontrat i trebuie mers in instanța ca aceasta sa dea o hotărâre care sa țină loc de act de vânzare cumpărare .
nu are alti urmasi decat pe mine si fratele meu''Sub sanctiunea nulitatii absolute actele translative de proprietate pt bunuri imobile se fac in forma autentica. ''nu inteleg acest lucru daca vreti sa-mi spuneti prin cuvinte mai simple multumesc
Adica sa faceti actele de vanzare sau donatie ale imobilului la notar, ca altfel sunt nule adica nu sunt valabile.