Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare -cumparare intocmit de avocat - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare -cumparare intocmit de avocat - valabilitate

Pot avocatii sa intocmeasca acte de vanzare-cumparare precum notarii?
E o solutie mai buna sa se faca un act de vanzare -cumparare a unui imobil prin intermediul avocatului ca am auzit ca se poate asa ceva. Va multumesc !
NU. Doar actul notarial este act autentic.
Multumesc frumos!
Contractele translative de proprietate pentru bunurile imobile se fac sub sanctiunea nulitatii absolute in forma autentica la notar. Avocatul poate sa consilieze partile si sa fie prezent la autentificarea contractului autentic ca martor asistent.