Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract cumparare-vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract cumparare-vanzare imobil

cum se incheie un contract de cumparare-vanzare a unui apartament? la notar? si din momentul semnarii contractului apartamentul apartine cumparatorului sau numai dupa transcriere?
Contractul de v/c se incheie la notar iar imobilul devine proprietatea cumparatorului dupa semnarea contractului si achitarea pretului.
Contractul de vanzare cumparare avand ca obiect un bun imobil se autentifica la notar. Transferul bunurilor imobile sub sanctiunea nulitatii absolute se face in forma autentica. Transferul opereaza in mod obisnuit la autentificarea actului. Actul se trimite la CF pentru intabulare.