Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Daca suntem 3 frati,unul impiedicand iesirea din indiviziune,stabilit si folosind proprietatea comuna,la solicitarea celorlalti 2,i se poate cere in instanta sa suporte celtuielile de judecata,mai ales ca are un comportament violent,cu fratii,foloseste casa si terenuri,dar fratii platesc impozit,desi nu au fost pusi in posesie de catre primarie,existand certificat de mostenitor care atesta ca fiecare detine cate 1/3 din masa succesorala.Multumesc mult
Puteți cere in instanța ieșirea din indiviziune ca nimeni nu este obligat sa rămână in indiviziune.
Daca o sa castigati, instanta il poate obliga sa plateasca cheltuielile. Nu puteti sti ca le veti obtine sigur, depinde de situatia concreta: daca obtineti tot ce va propuneti etc.