Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire-iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire-iesire din indiviziune

in anul2009 in urma decesului tatalui meu am mostenit 25%dintr-un imobil ,la fel si fratele meu,restul de 50%revenindui maicamii,care era divortata de tatai meu.mama noastra nu vrea nici sa vanda apartamentul nici sa ne despagubeasca.ce pot face sa intru in posesia materiala{bani}a mostenirii?pentru a merge in instanta ,mai este valabila taxa de 3%?daca este eu neavand venituri(100 ron lunr) pot benfici de scutirea acestei taxe de timbru?
Buna seara
Taxa s-ar putea sa fie de 5% daca in afara de iesirea din indiviziune mai solicitati si altceva, dar puteti sa formulati o cerere de ajutor public judiciar!
Buna ziua,cum o pot obliga sa vanda imobilul ca sa ma despagubeasca,?daca nu vrea nici prin instanta se ajunge la executare silita?
De vandut imobilul nu o puteti obliga.
Ce puteti sa faceti dvs este sa obtineti cel mult iesirea din indiviziune (adica impartirea concreta a apartamentului). In functie de ce va decide instanta, apartamentul va fi atribuit unuia dintre dvs, ceialti doi urmand sa primeasca sulte
Puteti executa silit hotărârea instanței.
E posibil sa aveti scutire sau esalonare la taxa...
Probabil ca trebuie dezbatuta succesiunea.

Trebuie realizat partajul.

In situatia data, taxa judiciara datorata este de 5 %, raportat la valoarea bunurilor din masa partajabila.

( valoarea este realizata conform grilei orientative notariale).

Aveti posibilitatea de a formula cerere de ajutor public judiciar, in termen de 5 zile, de la momentul cand va este invederata taxa judiciara de timbru, altminteri , cerere de ajutor public judiciar este apreciata ca fiind tardiva.

Daca bunul este comod partajabil in natura, poate fi aleasa aceasta modalitate de imparteala.

Altminteri, instanta dispune atribuirea bunului catre unul dintre succesori, existand obligatia de a -i despagubi pe ceilalti, printr-o sulta.

Vanzarea se poate realiza numai daca exista o hotarare a instantei.

Succes.