Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Suntem 2 coproprietari, posesori conf CF-50%-50%.Unul dintre coproprietari vrea sa faca un proces de iesire din indiviziune ( urmare a faptului ca nu s-a putut ajunge la o intelegere amiabiala privind suma pe care unul dintre coproprietari o ofera celuilalt coproprietar) si sa ceara in instanta, atribuirea catre el a imobilului, cu plata unei sulte catre celalalt coproprietar.Ce taxe tre sa achite coproprietarul care intenteaza procesul de iesire din indiviziune? Taxa de timbru judiciar se aplica ? si in ce cuantum ?Multumesc
3% din valoarea imobilului
Starea de indiviziune inceteaza prin partaj,in acest caz judiciar.
Trebuie sa va adresati instantei cu o cerere de iesire din indiviziune.
Taxa de timbru pentru o astfel de actiune este de 3% din valoarea masei partajabile.
(art. 3 lit.c Legea nr. 146/1997).
In functie de complexitatea procesului se mai pot adauga onorariu avocat si onorariu expert (pentru situatia in care coproprietarul contesta valoarea estimata de dvs a imobilului).
ContSters84518, utilizator
multumesc ptr raspuns