Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Persoana instruita pe teme de mediu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Persoana instruita pe teme de mediu

In lege 211/2011 la art 22 pct 4 se prevede ca o persoana juridica trebuie sa aiba un responsabil instruit {scolarizat} pe probleme de mediu.
Intrbare Un service auto are un patron care repara masini un tinichigiu si un vopsitor.
Pe cine mai trimite acest patron la scolarizare.Cei de la protectia mediului mai precis de la un SRL agreiat sa faca instruire il suna zilnic sa trimita un om la aceste cursuri cu o taxa de 500 lei pentru o saptamana de cursuri.
Ce poate face acest om?
Sa trimita un om la cursuri sau sa se duca patronul si astfel el sa devina persoana instruita si autorizata pentru a putea fi responsabil de mediu si sa desfasoare activitatea mentionata in lege. Numai asa poate scapa patronul de amenda contraventionala de la autoritatea de mediu.
Intr-un service auto, care evacueaza ape menajere, poluate, la canalizare, in orice moment poate pica un control de la autoritatea de mediu.
Conform Paragrafului 3 al aceluiasi Articol (22), operatorul poate sa delege această obligaţie unei terţe persoane.
Obligatia de a presta in cadrul firmei, activitati specifice prevazute in legislatia de mediu, poate fi delegata de catre angajator unei terte persoane.
Responsabilitatea angajatorului privind respectarea legislatiei de mediu, NU poate fi delegata lucratorului (nominalizat prin decizie de catre angajator), sa presteze activitati specifice prevazute in legislatia de mediu.