Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal completat gresit
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal completat gresit

Buna ziua.
Care este art din lege care face referire la faptul ca daca procesul verbal este completat gresit(nume,data,cnp,motiv,etc)aceasta atrage nulitatea lui in instanta?
Ordonanţa 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, art.17:
"Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu."

Acestea sunt,dar sunt completate gresit,ex. fapta s-a constatat la ora 16:00 dar pv s a incheiat la ora 06:00 ,aceeasi zi.

caut un art, ceva care sa faca referire la asta.

Gabriela Pintea, Consilier juridic