Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Achizitionare uscatorie+boxa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Achizitionare uscatorie+boxa bloc

Buna ziua,
Sunt proprietara unei garsoniere la parterul unui bloc de 4 nivele si as dori sa cumpar uscatoria blocului (nu este folosita decat de mine, restul apartamentelor au balcon) situata in stanga exact langa usa garsonierei si o mica boxa situata vis-a-vis de garsoniera. Cum as putea proceda ? Daca toti prorietarii de pe scara sunt de acord , se poate cumpara? Cui ar trebui sa platesc contravaloarea celor doua locatii ?
Daca se poate , mi-ar fi de mare folos si recomandarea unei persoane care sa ma ajute cu toti pasii necesari .

Multumesc si sper sa ma puteti ajuta.
andreea-pandele, utilizator
Poate va ajuta acest topic:

www.avocatnet.ro/content/for...

Sau acesta:
www.avocatnet.ro/content/for...

Succes!
Adam Grecu, utilizator
Primul topic trebuie citit pana la sfarsit deoarece pe parcursul lui se vede ca prin Decizia 1514 a Curtii Constitutionale vanzarea nu se mai poate face nici macar daca toti proprietarii sunt de acord.

Proprietatea comuna are caracter fortat si perpetuu si cota-parte indiviza pe care fiecare proprietar o are din aceasta nu poate fi despartita prin instrainare de proprietea principala de care apartine.
andreea-pandele a scris:

Buna ziua,
Sunt proprietara unei garsoniere la parterul unui bloc de 4 nivele si as dori sa cumpar uscatoria blocului (nu este folosita decat de mine, restul apartamentelor au balcon) situata in stanga exact langa usa garsonierei si o mica boxa situata vis-a-vis de garsoniera. Cum as putea proceda ? Daca toti prorietarii de pe scara sunt de acord , se poate cumpara? Cui ar trebui sa platesc contravaloarea celor doua locatii ?
Daca se poate , mi-ar fi de mare folos si recomandarea unei persoane care sa ma ajute cu toti pasii necesari .

Multumesc si sper sa ma puteti ajuta.

Daca toti propritarii sunt de acord aveti 2 variante.
1. Vanzare prin notar. Discutati cu un notar pentru a afla mai multe detalii
2. Otinerea dreptului de proprietate prin hotarere judecatoreasca. Este o motoda care s-a practicat destul de des pentru ca poate fi mai simpla.
Se face un contract de vanzare cumparare, apoi cumparatorul deschide actiune in instanta pentru obtinerea dreptului de proprietate in cauza.
Pentru mai multe detalii luati legatura cu un avocat.

Primul topic trebuie citit pana la sfarsit deoarece pe parcursul lui se vede ca prin Decizia 1514 a Curtii Constitutionale vanzarea nu se mai poate face nici macar daca toti proprietarii sunt de acord.

Fals. Decizia 1514 s-a pronuntat asupra vanzarii cu 2/3 din majoritatea proprietarilor. Aceasta decizia nu interzice nimic. Efectul e a fost abrogarea acelor articole care specificau ca vanzarea se poate face cu 2/3
grandanat, utilizator
Va multumesc mult pentru raspunsuri !
In cazul vanzarii, ma rog, instrainarii acelui spatiu, ce se intampla cu cota-parte indiviza de proprietate a tuturor proprietarilor din imobil, se micsoreaza? Dar a celui care cumpara, se mareste? Dar daca cumparatorul nu locuieste in imobil? Se modifica toate actele de proprietate? Si daca unul dintre proprietari isi instraineaza proprietatea de baza (locuinta ) si vine un altul care nu este de acord cu instrainarea spatiului respectiv, ce se intampla?
Credeti ca se leaga cineva la cap fara sa-l doara?
Va asigur ca am lecturat si celelalt topic in legatura cu vanzarea spatiilor comune si nu sunt de acord cu opiniile lui @grandanat (va rog sa nu ma dati cu capul de zid ca nu o sa aveti spor - stiu sa ma apar)
Oricum, initiatoarea topic-ului poate merge la un notar, avocat, judecator, etc. sa intrebe ce si cum si daca o rugam frumos, poate mai posteaza un raspuns pe-aici. Pe mine ma surprinde lipsa de reactie a unor profsionisti care mai posteaza raspunsuri pe forum.
As fi foare bucuros daca macar @elga50 ar cere parerea unui specialist in domeniu, pentru ca decizia CCR nu ne ajuta.