Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli reparatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli reparatii

Buna ziua, intrebarea mea este: la o institutie bugetara reparatii acoperisi, terasa,... intra in reparatii curente (20/02), sau pe reparatii capitale (pe investitii)?
Depinde de marimea reparatiei.Inlocuirea unei foi de tabla, a unui jgheab sau burlan, etc este o reparatie curenta. Inlocuirea a jumatate din tabla de pe acoperis este o reparatie capitala, dupa parerea mea.