Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract pentru constructia unei case
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract pentru constructia unei case

Buna ziua,
O sa va descriu mai intai situatia despre care vreau unele detalii.
Am incheiat in urma cu aproximativ un an, un contract cu o firma de constructii pentru construirea unei case
Au inceput tot cam acum un an lucrarile de construire; la cateva zile dupa inceperea lor am adus un diriginte de

santier care sa supravegheze modul in care sunt executate aceste lucrari. Din prima zi in care a venit dirigintele

mi-a zis ca firma executa lucrarile in bataie de joc si ca nu respecta proiectul de constructie intocmit de

arhitect.
Cand l-am intrebat pe constructor despre situatia respectiva el mi-a zis ca intr-adevar nu respecta proiectul, dar

ca lucrarile sunt executate conform anexei la contractul semnat cu el si in care sunt prevazute solutiile tehnice

pentru realizarea structurii si finisajelor.
Pentru ca vroiam ca aceasta casa sa fie construita conform specificatiilor din proiect am preferat sa platesc in

plus (o suma deloc de neglijat).
Dirigintele de santier mi-a zis ca, in contract constructorul se angaja sa respecte proiectul si ca deci ar trebui

sa-i cer realizarea casei conform proiectului in aceiasi bani. Dar pentru ca imi era frica ca va parasi lucrarea si

apoi nu voi mai reusi sa-mi iau banii dati avans inapoi sau si mai rau sa o faca in aceiasi bani cu materiale de

proasta calitate, am preferat sa platesc acele sume suplimentare.
As putea acum, sa-i solicit restituirea acelor bani?

Precizez ca in contract sunt mentionate, printe altele, urmatoarele:
"valoarea contractului pentru lucrarile si materialele mentionate in anexa 2 la contract si descrise in anexa

1(specificatii structura si finisaje, modificari/suplimentari initiale la proiect) ramane fixa pe durata acestuia,

antreprenorul asumandu-si obligatia sa pastreze valoarea constanta de la semnarea contractului si incasarea

avansului si pana la finalizarea lucrarii. Proiectul de arhitectura intocmit pentru constructie face parte

integranta din prezentul contract, ca anexa, (tinand cont si de modificarile cerute de beneficiar, convenite cu

antreprenorul).

"antreprenorul se obliga sa respecte specificatiile din contract si proiectul de arhitectura lucrarii"

In anexa 1 sunt precizate specificatiile de structura si finisaje (adancime fundatie, betoane, fier, ...) care sunt

diferite fata de proiect (adancime fundatie mai mica, mai putin fier, grosimi ziduri mai mici)

In anexa 2 sunt etapele de lucrari cu valoarea lor aferenta (ex: achizitie fier beton - 13.000 ron, ....).
In urma recalcularii mi-a trimis suplimentari la aceste valori.
De fapt as vrea sa-i cer banii de care vorbeam mai sus. Dar sunt sigur ca constructorul nu va fi de acord sa-i plateasca.
As avea sanse sa castig un eventual proces daca l-as da in judecata?
Un eventual raspuns pertinent nu poate fi dat pe acest forum.Ar trebui analizat contractul incheiat, dar si imprejurarile de fapt: s-a terminat casa, s-a facut receptia, s-a achitat integral?Sunt numai cateva intrebari...In functie de raspunsuri ati putea eventual reduce acele plati din ce mai aveti de achitat..
ar trebui sa mergeti la un avocat cu actele si "povestea" pe care o aveti.
de principiu, poti da in judecata pentru orice si pe oricine, importante sunt sansele reale de reusita ale unei cereri de chemare in judecata.

succes
av. Ileana Schwarz