Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Scutirea de taxa a operatiunilor de inchiriere a ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Scutirea de taxa a operatiunilor de inchiriere a imobilelor

Chiriile de spatiu sunt scutite de TVA?

Multumesc.
In general, da. Daca doriti aplicarea de tva la inchiriere de spatiu trebuie facuta o notificare la ANAF

Multumesc mult.

Eu primesc facturi de chirie spatiu de la un furnizor, iar la inregistrarea in programul de contabilitate sunt atentionata ca partenerul este platitor de TVA (la incasare), iar factura nu are TVA si ma gandeam sa nu fi gresit acesta.