avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Scutirea de taxa a operatiunilor de inchiriere a ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Scutirea de taxa a operatiunilor de inchiriere a imobilelor

Chiriile de spatiu sunt scutite de TVA?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: StoMada , utilizator 15:52, 6 Noiembrie 2013
In general, da. Daca doriti aplicarea de tva la inchiriere de spatiu trebuie facuta o notificare la ANAF

Multumesc mult.

Eu primesc facturi de chirie spatiu de la un furnizor, iar la inregistrarea in programul de contabilitate sunt atentionata ca partenerul este platitor de TVA (la incasare), iar factura nu are TVA si ma gandeam sa nu fi gresit acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Colectare tva vivi.e vivi.e Am si eu o intrebare: O firma inregistrata ca platitoare de tva ce factureaza unui cabinet medical NEplatitor de tva o factura de chirie, colecteaza tva-ul ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere danielamihai10 danielamihai10 Persoana juridica am inchiriat spatiu ,as vrea sa stiu daca ca persoana juridica trebuie sa fac o notificare catre finante si daca da, cum ? (vezi toată discuția)
Nota contabila miutaradu miutaradu sunt societate comerciala, am inchiriat un spatiu , am primit bani pe chirie in luna eliberand factura fiscala cu tva si chitanta Cum se fac contarile ? (vezi toată discuția)