avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Nota contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Nota contabila

sunt societate comerciala, am inchiriat un spatiu , am primit bani pe chirie in luna eliberand factura fiscala cu tva si chitanta
Cum se fac contarile ?
Notificare la Anaf pentru a putea emite factura cu tva ati depus?
Factura este emisa la pers.fizica sau juridica?
Sunteti platitor de tva la incasare?
Folositi contul 706.
Suntem platitori de tva
Factura este emisa la persoana fizica
Nu suntem platitor de tva la incasare
Inchirierea este o activitate scutita de tva cf.codului fiscal.Puteti emite factura cu tva doar daca ati depus notificare la Anaf.
Daca este persoana fizica trebuie sa eliberati bon fiscal nu chitanta sau clientul va plateste cu op prin banca.
Mai sus v-am indicat contul.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Martie 2014
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere danielamihai10 danielamihai10 Persoana juridica am inchiriat spatiu ,as vrea sa stiu daca ca persoana juridica trebuie sa fac o notificare catre finante si daca da, cum ? (vezi toată discuția)
Tva la chirie cristinasova cristinasova Buna ziua! O societate nou infiintata platitoare de TVA, care plateste 3% impozit pe venit inchiriaza un spatiu proprietate catre o alta societate neplatitoare ... (vezi toată discuția)
Valoarea unui contract de chirie este purtatoae de tva? valygl valygl buna ziua!am inchiriat de recent un spatiu de la o persoana juridica cu valoarea de 1000 ron pe contract si dupa doua luni sa ma anunte ca imi adauga tva de la ... (vezi toată discuția)