Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Nota contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Nota contabila

sunt societate comerciala, am inchiriat un spatiu , am primit bani pe chirie in luna eliberand factura fiscala cu tva si chitanta
Cum se fac contarile ?
Notificare la Anaf pentru a putea emite factura cu tva ati depus?
Factura este emisa la pers.fizica sau juridica?
Sunteti platitor de tva la incasare?
Folositi contul 706.
Suntem platitori de tva
Factura este emisa la persoana fizica
Nu suntem platitor de tva la incasare
Inchirierea este o activitate scutita de tva cf.codului fiscal.Puteti emite factura cu tva doar daca ati depus notificare la Anaf.
Daca este persoana fizica trebuie sa eliberati bon fiscal nu chitanta sau clientul va plateste cu op prin banca.
Mai sus v-am indicat contul.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil