Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA CHIRIE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA CHIRIE

Buna ziua! O societate nou infiintata platitoare de TVA, care plateste 3% impozit pe venit inchiriaza un spatiu proprietate catre o alta societate neplatitoare de TVA, societatea care a inchiriat nu vrea facturi cu TVA, este corect sa emita factura catre chirias fara TVA? Specific ca mai are si alte activitati de comert pe aceasta firma!!!
Buna ziua!
Facturarea chiriei se face fara tva. Veniturile din chirii sunt scutite de TVA. Din contra, daca doriti sa facturati cu TVA trebuie sa depuneti o notificare catre ANAF prin care precizati ca veti factura cu tva pentru inchirierea imobilului (adresa ) catre beneficiarul (denumirea beneficiarului) si numarul si data contractului de inchiriere. Exista formular tipizat. Cautati pe google.

Numai bine!
MULTUMESC!!!