avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in concediu prenatal si vreau sa ma intorc la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in concediu prenatal si vreau sa ma intorc la locul de munca

buna ziua. am si eu o intrebare, sunt in concediu prenatal si vreau sa revin la locul d munk mentionez insa k copilul are 6 luni si jumatate iar indemnizatia pt crestere copil am facut-o pana c copilul implineste 2 ani cum procedez pentru a ma intoarce la locul de munca. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:09, 7 Noiembrie 2013
1. Concediul prenatal face parte din concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Din ce spuneti aici dvs. sunteti in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

3. - Puteti sa reluati activitatea oricand doriti dvs.
- Se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC si veti primi salariu pentru munca depusa.

4. - Daca ati optat pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Puteti sa reluati activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar stimulentul de insertie il veti primi dupa ce implineste copil 1 an.

Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie ccc alinadinca alinadinca buna ziua, as vrea sa stiu daca indemnizatia se plateste de la terminarea concediului postnatal sau de la data depunerii dosarului, a durat mai mult decat ma ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere al copilului si stimulentul de insertie in munca Zara_Sabrina Zara_Sabrina Buna ziua. Sunt insarcinata in 32 saptamani, cu data probabila a nasterii pe 21 martie. Voi intra in prenatal din 9 februarie si voi opta pentru concediu de ... (vezi toată discuția)
Conditii stimulent de insertie CrisM81 CrisM81 Buna ziua, As vrea sa stiu cu cat timp inainte ar trebui sa revin la locul de munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie in conditiile in care am ... (vezi toată discuția)