Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in concediu prenatal si vreau sa ma intorc la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in concediu prenatal si vreau sa ma intorc la locul de munca

buna ziua. am si eu o intrebare, sunt in concediu prenatal si vreau sa revin la locul d munk mentionez insa k copilul are 6 luni si jumatate iar indemnizatia pt crestere copil am facut-o pana c copilul implineste 2 ani cum procedez pentru a ma intoarce la locul de munca. va multumesc
1. Concediul prenatal face parte din concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Din ce spuneti aici dvs. sunteti in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

3. - Puteti sa reluati activitatea oricand doriti dvs.
- Se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC si veti primi salariu pentru munca depusa.

4. - Daca ati optat pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Puteti sa reluati activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar stimulentul de insertie il veti primi dupa ce implineste copil 1 an.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane