Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii stimulent de insertie

Buna ziua,

As vrea sa stiu cu cat timp inainte ar trebui sa revin la locul de munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie in conditiile in care am optat pentru concediu de maternitate de 2 ani.

Concediul de maternitate se va incheia pe data de 20 iulie 2016.

Va multumesc.
CrisM81, utilizator
1. Concediul de maternitate este concediul de 126 de zile pentru sarcina si lauzie = prenatal si postnatal.

2. Dvs. sunteti acum in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

3. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.

4. Stimulentul de insertie se acorda de la data solicitarii si pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
Multumesc pt. raspuns!