avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii stimulent de insertie

Buna ziua,


As vrea sa stiu cu cat timp inainte ar trebui sa revin la locul de munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie in conditiile in care am optat pentru concediu de maternitate de 2 ani.

Concediul de maternitate se va incheia pe data de 20 iulie 2016.

Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 28 Ianuarie 2016
CrisM81, utilizator
Cel mai recent răspuns: CrisM81 , utilizator 18:54, 15 Februarie 2016
1. Concediul de maternitate este concediul de 126 de zile pentru sarcina si lauzie = prenatal si postnatal.

2. Dvs. sunteti acum in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

3. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.

4. Stimulentul de insertie se acorda de la data solicitarii si pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
Multumesc pt. raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt in concediu prenatal si vreau sa ma intorc la locul de munca predacorina predacorina buna ziua. am si eu o intrebare, sunt in concediu prenatal si vreau sa revin la locul d munk mentionez insa k copilul are 6 luni si jumatate iar indemnizatia ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate mishu123 mishu123 doresc sa stiu cine este in masura sa imi acorde concediul de maternitade(medicul actual sau cel pe care l-am avut) ,cate zile si cu ce data .sunt in concediu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc alinadinca alinadinca buna ziua, as vrea sa stiu daca indemnizatia se plateste de la terminarea concediului postnatal sau de la data depunerii dosarului, a durat mai mult decat ma ... (vezi toată discuția)