Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj bun comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj bun comun

Buna ziua,ma numesc Petrica N. si in contractul de vanzare cumparare al unui autoturism adus din Austria suntem cumparatori cu drepturi egale cu fiul meu.Prin partaj vreau sa raman cu auto si lui sa-i dau banii.Cat dureaza procedura ambii fiind de comun acord,si cam cat ar costa?
Daca ambele parti sunt de acord cu partajul puiteti merge la notariat si incheiati un act de partaj voluntar . Taxele sunt 3% din valoarea auto plus onorariul notarului . Daca mergeti la instanta veti plati la fel o taxa de 3 % si la primul termen de judecata depuneti o tranzactie pe bunuri . Veti achita si onorariul de avocat . Procesul dureaza mai mult decat actul notarial .
multumim pentru raspuns,sarut mana!