Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dupa cat timp as putea sa dau de permis daca mi-a fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dupa cat timp as putea sa dau de permis daca mi-a fost anulat din cauza alcoolului ?

Sentinta:

Ora estimata: 8:30
Complet: C2 PENAL
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 87 alin. 5 din O.U.G. nr. 195/2002 cu referire la art. 320 ind. 1 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul Gheorghe Dumitru Alexandru la un an şi patru luni închisoare. În baza art. 71 alin. 1 şi 2 Cod penal, pe durata executării pedepsei principale interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 alin.1 lit. a teza a-II-a şi lit. b Cod penal, ca pedeapsă accesorie. În baza art. 86 ind. 1 Cod penal, suspendă sub supraveghere executarea pedepsei principale. În baza art. 86 ind. 2 Cod penal, stabileşte un termen de încercare de trei ani şi patru luni pentru inculpat. În baza art. 86 ind. 3 Cod penal, pe durata termenului de încercare inculpatul va respecta măsurile de supraveghere prev. la alin. 1 lit. a – d şi alin. 3 lit. e ale acestui text de lege, şi anume: - se va prezenta la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Argeş pentru a respecta planul măsurilor ce-i va fi stabilit; - va anunţa, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte opt zile, precum şi întoarcerea, - va comunica şi va justifica schimbarea locului de muncă, - va comunica informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă, - nu va conduce niciun vehicul cu tracţiune mecanică. În baza art. 359 Cod procedură penală, pune în vedere inculpatului disp. art. 83 şi art. 84 Cod penal. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal, suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale. În baza art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă pe inculpat la 750 lei cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 50 lei reprezentând 1 din onorariul apărătorului din oficiu, avocat Radu Mariana, se va avansa din fondurile speciale ale Ministerului Justiţiei. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 1 iulie 2013.
Document: Hotarâre 136/2013 01.07.2013

Ora estimata: 8:30
Complet: C2 PENAL
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 1 iulie 2013. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 25 iunie 2013.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 25.06.2013

De la recurs :

Ora estimata: 08:30
Complet: Penal-C2R
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge ca nefondat recursul declarat de inculpatul Gheorghe Dumitru-Alexandru, împotriva sentinţei penale nr. 136 din 01.07. 2013 pronunţată de Judecătoria Curtea de Argeş în dosarul nr. 1451/216/2013. Obligă pe inculpat să plătească 600 lei cheltuieli judiciare către stat , din care 300 lei onorariul apărătorului din oficiu ce va fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 03 septembrie 2013, la Curtea de Apel Piteşti - Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
Document: Hotarâre 509/2013 03.09.2013
alex1993 a scris:

Sentinta:

stabileşte un termen de încercare de trei ani şi patru luni pentru inculpat.

În baza art. 86 ind. 3 Cod penal, pe durata termenului de încercare inculpatul va respecta măsurile de supraveghere prev. la alin. 1 lit. a – d şi alin. 3 lit. e ale acestui text de lege, şi anume: - nu va conduce niciun vehicul cu tracţiune mecanică.

Mai ai de asteptat.

deci nu pot sa dau dupa 1 an si 4 luni dau dupa 3 ani si 4 luni
3 ani si 4 luni.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, respectiv de la data de 03.09.2013 cand a fost pronuntata decizia instantei de recurs.