Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces cu suspendare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces cu suspendare

Buna ziua,
Am fost parte intr-un proces ca intimat parat, care s-a terminat cu solutia, citez "In baza art.243 al. 1 pct. 1 c.p.c. suspenda judecarea cauzei ca urmare a decesului apelantului reclamant. Cu recurs pe toata perioada suspendarii. "
As dori daca se poate sa-mi raspunda cineva care este perioada de suspendare.
Va multumesc.
In situatia in care, in urma suspendarii, pricina ramane in nelucrare timp de un an, cauze se perima (se inchide dosarul).
In fapt care este data de la care ar incepe acest termen:data mortii apelantului-reclamant,sau data hotararii instantei?
Multumesc inca o data ptr solicitudine