avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Lucrez intro societate cu CIM de Director din 30.09.2013, am prestat servicii din 01.10.2013-22.10.2013, apoi am 3 zile de concediu medical 23-25.10.2013,s-a intocmit proces verbal de predare primire chei birou si s-a interzis intrarea mea in societate, nemaiputand sa execut CIM, figurand 3 zile in concediu medical, apoi am primit convocare de cercetare disciplinara in data 8 noiembrie 2013,data postei, cu prezentare in 30.10.2013, trimisa de firma in 25.10.2013, din 23 noiembrie nu am mai fost la birou, sub amenintare am semnat procesul verbal de predare primire chei si s-a interzis patrunderea mea in societate.
Am sesisare la ITM Sibiu si la politie.
Pot contesta cercetarea disciplinara, in instanta si rezolvarea situatie juridice a CIM, precum si plata drepturilor salariale si a orelor suplimentare?

Alte discuții în legătură

Incercare concediere abuziva elenajaad elenajaad Buna ziua! In luna nov2008 am primit de la angajator oferta de desfacerea cim cu acordul partilor in sch 1 sal compensatoriu. Am refuzat. Nu pot desfiinta ... (vezi toată discuția)
Concedire disciplinara dupa demisie ina77_p ina77_p Buna ziua, Am nevoie de cateva sfaturi cu privire la situatia sotului meu. Sotul meu are functia de bucatar sef. In data de 16.09.2009 colegii de munca (2 ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea preavizului... Monica H. Monica H. salariatul si a dat demisia. si nu s a map prezentat la serviciu din ziua inregistrarii demisiei......societatea solicita respectarea termenului de ... (vezi toată discuția)