Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Furt de la asociatia de proprietari-administrator fugit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Furt de la asociatia de proprietari-administrator fugit

Buna ziua,
La asociatia de locatari s-au delapidat sume colosale, numai la apa rece este o restanta peste 500.000 lei si o sa se taie apa rece, umeaza probabil si gazele si lumina pe scara.Administratorul a fugit.Ce putem face noi locatarii in aceasta situatie?
sesizati urgent politia,sa-l dea in urmarire si sa instiinteze vamile sa nu evadeze din tara, asta daca e asa cum spuneti ca a fugit,deci nu e de gasit.
E fugit de 3 saptamani, acum s-a aflat.Avem vreo sansa sa nu ne lase fara apa si fara gaze in plina iarna?
maria_44, utilizator
@Tarzan 2012
Proprietarii nu au autoritatea si competenta sa dispuna masuri impotriva administartorului deimobil,deoarece nu exista raport de obligativitate intre acestia

Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Daca,La asociatia de locatari s-au delapidat sume colosale,,atunci reprezenatntul legal al asociatiei presedinte si comitet executiv detin autoritatea si competenta sa desfasoare demersuri la autoritati in vederea clarificarii situatiei administrative,a gestiunii asociatieid e proprietari
Politia nu se implica in soliutionarea problemelor care tin strict de asociatia de proprietari,probleme care intra in sfera de responsabilitatea a reprezentantului legal al asociatiei de proprietari
Pentru clarificarea situatiei finanaciar contabile,a platilor catre furnizorii de servicii nu este responsabil numai admiistartorul ci si cenzorul/comisia de cenzori
Presedintele si comitetul executiv sa solicite cenzorului raport de activitatea al administratorului de imobil care sa constate daca exista incalcari ale normelor ,daca exista restante fata de furnizorii de servicii,eventual persoana vinovata
Presedintele de asociatie/comitetul executiv sa analizeze activitatea administratorului si in raport de eventuale incalcari ale obligatiilor contractual asumate sa dispina decizii de reziliere raport juridic cu administratorul,concomitent cu promovare de plangere la parchetul responsabil,care va declina competenta cercetarii in favoarea organului de cercetare penala
Erata : peste 50.000 lei numai apa, este gresit 500.000 lei
Multumesc pentru raspuns.

maria_44 a scris:

Buna ziua,
La asociatia de locatari s-au delapidat sume colosale, numai la apa rece este o restanta peste 500.000 lei si o sa se taie apa rece, umeaza probabil si gazele si lumina pe scara.Administratorul a fugit.Ce putem face noi locatarii in aceasta situatie?

maria_44, utilizator
ynocentta a scris:

@Tarzan 2012
Proprietarii nu au autoritatea si competenta sa dispuna masuri impotriva administartorului deimobil,deoarece nu exista raport de obligativitate intre acestia

Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Daca,La asociatia de locatari s-au delapidat sume colosale,,atunci reprezenatntul legal al asociatiei presedinte si comitet executiv detin autoritatea si competenta sa desfasoare demersuri la autoritati in vederea clarificarii situatiei administrative,a gestiunii asociatieid e proprietari
Politia nu se implica in soliutionarea problemelor care tin strict de asociatia de proprietari,probleme care intra in sfera de responsabilitatea a reprezentantului legal al asociatiei de proprietari

#-o

A zis cineva ca proprietarii iau vreo masura impotriva administratorului? Ce sa-i faca, il leaga fedeles si-l bat pana vomita?

Daca userul a afirmat ca s-ai delapidat bani, aceasta afirmatia se bazeaza deja pe o constatare, pe evenimentele desfasurate.

iar in acest context, singurii in masura sa ia vreo actiune si sa se pronunte sunt organele statului politie, parchet.
Deci da, trebuie sesizata politia pentru ca avem in fata o presupusa fapta penala.
Si da, orice proprietar poate face aceasta sesizare.

Insa din pacate pedepsirea vinovatului este una si recuperarea banilor este alta.

Pe langa demersurile de gasire, pedepsire si recuperare bani, in primul rand trebuie sa va puneti lucrurile in ordine in asociatia de proprietari. Negociati cu furnizorii o plata esalonata a datoriilor si incercati sa evitati debransarile.

grandanat, utilizator