avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale angajati in firma ce are sechestru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale angajati in firma ce are sechestru asigurator pe conturile bancare

Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti daca un angajat al unei firme ce are instituit sechestru asigurator pe conturile bancare isi mai poate incasa drepturile salariale.
De asemenea, in cazul in care, firma face parte dintr-un grup de firme cu acelasi proprietar, acest sechestru se instituie asupra conturilor tuturor firmelor proprietarului respectiv?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:15, 9 Noiembrie 2013
1) plata salariu din cont nu, plata salariu din alte surse (cash), da
2) da
@ Silvia Monica

Da, isi poate incasa drepturile salariale prin caseria societatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocare cont, card, internet banking cristi.a cristi.a Buna ziua, Mi-a fost instituita poprire pe salariu de 50%. Angajatorul si-a luat angajamentul de a vira lunar 50% catre executor, restul de 50% fiindu-mi ... (vezi toată discuția)
Executare silita pauldany pauldany Buna ziua.Am doua sentinte de executare silita pentru doua credite de nevoi personale fara garantii ssu ipoteci. Nu am nimic inca pe numele meu ce ar putea fi ... (vezi toată discuția)
Cata rabdare sa mai avem ? bad_sonia bad_sonia Buna seara , din prostie sau nu akm cativa ani cand ne mergea fff bine atat mie cat si sotului din punct de vedere financiar am facut cateva credite de nevoi ... (vezi toată discuția)