avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate intampla ceva? Desfiintare contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate intampla ceva? Desfiintare contract vanzare-cumparare apartament

buna ziua, tatal meu a lucrat la o asociatie de proprietari cu contract de munca , prejudiciind asociatia cu o suma destul de mare.s-a judecat pedeapsa primita a fost de 2 ani cu suspendare conditionata , dar banii trebuie pusi.apartamentul in care locuiau parintii mei pana acum 3 ani (mai 2010) locuiam si eu ca fiica a lor si ginerele din anul 1998.noi am ramas in apartament singuri din 2010 ei plecand la tara.anul acesta am primit toti 4 citatii pentru de la judecatorie pt.a ni se lua apartamentul , pt.a reveni la vechiul proprietar( apartamentul este pe numele nostru cu contract de vanzare cumparare din mai 2009). Actele asociatiei i-au fost luate la verificat in mai 2010.urmarirea penala a inceput in martie 2010.se poate intampla sa se sparga acul de vanzare cumparare , adica apartamentul sa revina la vechiul proprietar?asociatia de leaga si de niste plangeri facute in 2008 la parchet si la politie, de care noi nici nu stiam.astept raspuns
Cel mai recent răspuns: lory34 , utilizator 22:44, 2 Decembrie 2013
Exista posibilitatea ca partea interesata sa constate starea fictiva de insolventa invocata de tatal dvs,motiv pentru care partea interesata are dreptul sa promoveze actiune revocatorie (pauliana) impotriva actului de instrainare bun imobil
Daca dovediti ca ati platit pretul si sunteti cumparatori de buna credinta, nu.
Plus ca actiunea pauliana ar trebui introdusa in termen de 3 ani de la data instrainarii imobilului...cred ca este depasit acest termen...asa ca actiunea va fi respinsa ca fiind prescrisa...
Acţiunea revocatorie

Art. 1564

Termen de prescripţie

Dacă prin lege nu se prevede altfel, dreptul la acţiune se prescrie în termen de un an de la data la care creditorul a cunoscut sau trebuia să cunoască prejudiciul ce rezultă din actul atacat.
Avand in vedere ca tranzactionarea bunului imobil a fost realizata in favoarea fiicei proprietarului,
exista posibilitatea ca procurorul responsabil in solutionarea spetei,sa retina intentia si premeditarea invocarii starii de insolvabilitate de catre debitor,desi,in fapt ,bunul imobil a ramas in posesia aceleiasi familii...

Alte discuții în legătură

Rezolutiune contract vanzare-cumparare lory34 lory34 buna ziua,eu am cumparat de la parintii mei apartamentul prin act de vanzare-cumparare in anul 2009,tot in acest an dupa cumpararea apartamentului am auzit ca ... (vezi toată discuția)
Bunuri afectate de potentiala executare silita gilu1769 gilu1769 Buna ziua. In urma cu 3 ani am contractat un credit ipotecar prin care mi-am achizitionat un apartament in Bucuresti. Pe acest apartament, creditorul bancar ... (vezi toată discuția)
Vânzarea unui imobil aflat sub sechestru cik_l cik_l Buna seara, Un imobil pus sub sechestru de mine a fost vândut de către proprietar deși era înscris in cartea funciară ca nu este liber de ... (vezi toată discuția)