Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate sa faca succesiunea sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate sa faca succesiunea sau nu?

Buna ziua, dupa moartea socrului meu, sotia lui mai exact soacra mea le-a facut o propunere copiilor ei ca la succesiunea care e programata in luna decembrie sa cedeze partea lor din mostenire in favoarea ei, su pretextul ca vrea sa vanda pamanturile si masina, sa nu mai plateasca impozit pe ele. Sotul meu, fiul ei nu este de acord cu aceasta propunerem si intrebarea mea este: Poate face succesiune fara prezenta sotului meu, si care cota parte pe care o mosteneste dupa tatal lui? Familia fiind compusa din sotie si doi copii. Multumesc.
Sa mearga la notar sa dea o declaratie de acceptare a succesiunii , ca sa fie in termen (costa aprox 50 de lei) si pe urma poate sa decida daca ii doneaza mamei cota lui sau nu, dar ca sa nu piarda trebuie in termen de un an de la decesul tatalui sa dea declaratia.
Taxele sunt la valoarea succesiunii. Intrebati notarul.