Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... informatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

informatii

In urma cu 3 luni am vrut sa completez anexa 23 pentru o succesiune.Ajuns la notar mi se cereo adeverinta asupra unui teren daca este extravilan sau intravilan(initial era extravilan dar au trecut 13 ani si e posibil sa fie intravilan).
Ajungand la primarie cand cer adeverinta mi se spune ca terenul nu are numarul de parcela corect si sa refac actul de donatie.Merg la notar si imi spune ca e ok actul de donatie care este emis in baza unui proces verbal de punere in posesie(in acest proces verbal care este intocmit de o comisie de 4 persoane din primarie+stampila primariei).
Merg din nou la primarie care spune ca ,conform titlului de proprietate emis dupa 3 ani de la data eliberarii actului de donatie(si deci la data incheierii actului de donatie doar procesul verbal era singurul act eliberat de primarie) am, alta parcela si ca de FAPT ACTUL DE DONATIE TREBUIA EMIS IN BAZA TITLULUI DE PROPRIETATE si nu in baza procesului verbal de punere in posesie.

Intrebare(ca urmare a faptului ca m-am plictisit sa tot astept o amarata de adeverinta):pe cine dau in judecata?
Notarul primaria?
Si a doua intrebare cum se procedeaza?Merg la judecatorie si deschid proces?E nevoie de avocat?

Sunt intrebari poate simplu puse dar nu cred ca e nevoie de multa bataie de cap pentru niste axcte care consider ca au fost platite si deci nu mai este treaba mea...

Gresesc cu ceva?

Va multumesc anticipat pentru atentie si informatii.
Donatia facuta in baza titlului de proprietate, dar nu cumva si titlul de proprietate trebuia emis avand in vedere procesul verbal de punere in posesie?!
Aveti nevoie de avocat.In primul rand pentru ca va trebui sa clarificati situatia juridica a imobilului in discutie.Daca aveti actul de donatie, unde este titlul de proprietate emis dupa 3 ani?Il aveti?
Nu este vinovat notarul.Probabil ca va veti judeca cu Primaria dar acest lucru se poate stabili doar dupa ce sunt vazute actele.Ar trebui sa incercati sa mai obtineti niste informatii de la primarie, si daca vorbiti de o succesiune , cu atat mai mult trebuie sa va lamuriti ce s-a intamplat de fapt.Unde s-a strecurat o greseala sau cine a dorit sa se strecoare o greseala. Aveti posesia terenului, aveti delimitarea acestuia facuta ( semne de hotar)?Sau aveti doar hartiile si nu ati facut nimic la teren?Aveti masuratori facute in intervalul de la punerea in posesie pana azi?

succes
av. Ileana Schwarz
Am asa:actul de donatie si mai aveam o schita semnata de un anumit inginer.
Am mers la primarie si a zis NUUUU sunt ok si am mai primit copia dupa tutlul de proprietate care continea si parcela donata(da este delimitat terenul pe schita si sunt trecute delimitarile si pe procesul verbal si pe titlul de proprietate).
Am mers apoi la notar care mi-a dat actul dupa care a fost facut actul de donatie:copia dupa uin proces verbal in care parcela este cu un nume si aceleasi delimitari).
Practic sunt 2 acte emise la diferenta de 3 ani:procesul verbal si titlul de proprietate in care parcela ,aceeasi parcela ca localizare,are 2 denumiri diferite(e diferenta de un "/4/")
Primaria ma trimite pe mine sa "indrept eroare materiala".
Mi s epare aiurea sa ma ocup eu cand de fapt o comisie a eliberat actul din primarie si mai ales lucratorul cadastral era angajat al primariei pentru ca am cautat persoana sa-mi "indrepte eroarea" dar nu este abilitata sa faca asa ceva decat ca angajat.

Va multumesc frumos pentru raspuns!
ContSters78406, utilizator
Nu veti rezolva problema decat printr-o actiune in justitie.Trebuie vazute actele si dupa ce veti remedia "eroarea" trebuie sa intabulati. Actul de donatie a fost supus publicitatii imobiliare?
Indiferent de raspuns oricum nu veti putea clarifica situatia fara proces.Este pararea mea.Luati-o ca atare.

succes
av. Ileana Schwarz
PS nu are rost sa va enervati .S-au facut astfel de erori mult mai grave, in sesnul consecintelor..nu spun ca a dvs. nu ar fi grava!

Daca am Carte Funciara, atunci actiunea este una in rectificarea CF.
Ileana Schwarz, Avocat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Sa va spun ca am 3 acte de proprietate pentru succesioune si TOATE sunt gresite?Sa va spun ca si eu traiesc din lege si institutiile publice actioneaza asa cum au fost invatati pe vechiul regim?

D-na Ileana pot sa devin avocat?Ma primiti...glumesc si nu glumesc..:)

Va multumesc frumos pentru atentie
Puteti sa deveniti orice va doriti, important este sa credeti si veti reusi.
Va doresc :

succes
av. Ileana Schwarz