Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere din initiativa angajatorului prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere din initiativa angajatorului prin desfiintarea postului

Buna ziua,

Numele meu este C.D.. locuiesc in jud. Ilfov . Am fost concediata de
la locul de munca din initiativa angajatorului, prin desfiintarea
postului in 01.10.2013.(cu preaviz de 20 zile lucratoare).Consider ca
am fost nedreptatita din anumite puncte de vedere: nu mi s-a oferit un
post de munca similar conform pregatirii; nu mi s-a oferit salariu(i)
compensatoriu(i). Va rog sa imi spuneti daca pot actiona in instanta
societatea la care am lucrat si ce sanse reale de castig
exista(termenul de contestare conform Deciziei de concediere este de
30 zile; acest termen a expirat; mai pot da societatea in judecata? )

In speranta acordarii unui raspuns,
va multumesc.
Dupa terminarea termenului de 45 zile, se mai poate contesta?
Depoasirea acestui termen conduce la respingerea contestatiei ca fiind tardiv depusa.

In anumite situatii, contestatia se poate depune si dupa acest termen.
in situatia de fata,termenul de 45 zile de la data luarii la cunostinta a masurii de concediere expirand, pot sa mai depun sau nu contestatia?
Contestatia se poate depune, sub riscul respingerii acesteia de catre instanta de judecata ca tardiv depusa.
cele 45 zile(lucratoare?) de la data luarii la cunostinta se refera la data Preavizului?(acesta mi-a fost dat cu 20 zile lucratoare inainte de a mi se da Decizia de concediere, respectiv 04.09.2013, iar Decizia, in 01.10.2013)