avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz dupa 5 zile de munca din concediu crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz dupa 5 zile de munca din concediu crestere copil

Dupa 5 zile de munca dupa ce am revenit din concediu de crestere copil, am fost informata ca postul meu sa desfintat, si sa semnez un preaviz de 20 zile si dupa care ma trimite in somaj, poate sa lucreze cineva in part -time.()Nu stiu ce drepturi as avea, si daca nu semnez preavizul ce se intampla poate sa ma dea afara.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:58, 2 Februarie 2011
Daca postul se desfiinteaza va poate oferi alt post vacant sau va poate concedia. Faptul ca nu vreti sa primiti preavizul poate fi asimilat cu indisciplina (aveti obligatia sa primiti orice inscris oficial ce va este adresat) iar preavizul va fi trimis prin posta sau alt mijloc de comunicare. Cu acest refuz nu faceti decat sa "ascutiti sabiile".
In perioada preavizului aveti dreptul sa lucrati doar 4 ore pe zi fara sa va fie diminuat salariul. In afara drepturilor salariale la care aveti dreptul pana la expirarea preavizului, aveti dreptul la un salariu compensator (sau cate sunt inscrise in CCM pe unitate daca exista).
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2011
ContSters42179, utilizator
Nu este nimic ilegal in faptul ca vi se da un preaviz la doar 5 zile de la reluarea activitatii daca postul detinut se desfiinteaza.Daca nu semnati de luare la cunostinta preavizul poate fi trimis postal. Nu prea aveti cum sa evitati aducerea la cunostinta a concedierii.





pneagu a scris:

Daca postul se desfiinteaza va poate oferi alt post vacant sau va poate concedia. Faptul ca nu vreti sa primiti preavizul poate fi asimilat cu indisciplina (aveti obligatia sa primiti orice inscris oficial ce va este adresat) iar demisia va fi trimisa prin posta sau alt mijloc de comunicare. Cu acest refuz nu faceti decat sa "ascutiti sabiile".
In perioada preavizului aveti dreptul sa lucrati doar 4 ore pe zi fara sa va fie diminuat salariul. In afara drepturilor salariale la care aveti dreptul pana la expirarea preavizului, aveti dreptul la un salariu compensator (sau cate sunt inscrise in CCM pe unitate daca exista).

Despre ce DENISIE vorbiti?
jana24 a scris:

Dupa 5 zile de munca dupa ce am revenit din concediu de crestere copil, am fost informata ca postul meu sa desfintat, si sa semnez un preaviz de 20 zile si dupa care ma trimite in somaj, poate sa lucreze cineva in part -time.()Nu stiu ce drepturi as avea, si daca nu semnez preavizul ce se intampla poate sa ma dea afara.


Chiar daca nu semnati preavizul , decizia de concediere va fi comunicata la terminarea acestuia.
De la data primirii deciziei, aveti la dispozitie un termen de 30 de zile pentru a putea contesta in instanta decizia respectiva. Contestatia se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu.

Daca veti fi concediata prin desfiintarea postului, atunci puteti beneficia de de măsuri active de combatere a şomajului şi puteti beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa semnez in caz de concediere? georgika georgika Daca sunt concediata ce acte trebuie sa semnez?Numai decizia de concediere??? Pt ca firma mea umbla cu magarii in privinta asta....nu vor sa ne acorde ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea postului,concedierea lory98 lory98 Sunt chemata la servici pentru a-mi semna demisia din partea angajatorului pe motiv ca se desfiinteaza postul.Momentan sunt in concediu de odihna trimisa ... (vezi toată discuția)
Somaj cu sau fara plati compensatorii andrea_palko andrea_palko Buna ziua, Am fost anuntata ca mi se desfiinteaza postul in care lucrez si ca voi fi trimisa in somaj, intrebarea mea este: am dreptul la ceva plati ... (vezi toată discuția)