Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... nota explicativa - pierdut documente
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

nota explicativa - pierdut documente

Am pierdut niste documente din anul 2006. Pur si simplu nu stiu ce s-a intamplat cu ele. Directorul i-a spus sefului de serviciu sa-mi ceara nota explicativa in scris in legatura cu aceste documente. Aceste documente le avem pe suport electronic, dar directorul le vrea pe cele semnate de el in anul 2006. Seful de serviciu poate cere nota explicativa sau doar comisia de disciplina? Constituie acest lucru "abatere disciplinara"?
ART. 268 din Codul muncii prevede
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
In aceste conditii nu mai puteti fi sanctionat.
ART. 268 din Codul muncii prevede
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
In aceste conditii nu mai puteti fi sanctionat.
Sorin Susca a scris:

ART. 268 din Codul muncii prevede
.......

Nu Codul muncii se aplica acestei spete, ci dispozitiile Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici.

Seful de serviciu va poate cere nota explicativa iar fapta poate constitui abatere disciplinara daca poate fi incadrata in dispozitiile art. 77, alin. (2) din Statut (de exemplu, lit. f).
Depinde despre ce documente este vorba.

Eu va sugerez sa incercati sa le "gasiti". Luati legatura cu cei carora le-a fost transmis exemplarul nr. 2 si faceti copii legalizate la notar. Aveti, in acest fel, originalul.
Totul depinde de continutul acestor documente.

Va sugerez ceva, pentru viitor: pastrati documentele importante acasa, intr-o cutie, in ce format doriti.
Este vorba despre fisele fiscale aferente anului 2005, exemplarul care ramane la angajator. Avem nevoie de ele acum pentru ca o alta institutie publica ni le cere in copie certificata. Unii colegi le-au mai gasit, dar altii le-au aruncat. Sper sa le gasesc intr-un final.
Va multumesc oricum pentru raspunsuri.
Daca este vorba despre fisele fiscale, fapta nu poate constitui abatere disciplinara, in acceptiunea Legii nr. 188/1999.
Eu va doresc sa le gasiti cat mai repede.